Državna Smotra simuliranih suđenja

11. ožujka 2017. u Zagrebu je održana Državna Smotra simuliranih suđenja iz područja građanskog odgoja i obrazovanja.

Smotra je održana na Općinskom sudu u Zagrebu i na njoj je sudjelovalo 20 srednjoškolskih ekipa koje su se nadmetale pred sucima Općinskog građanskog suda u Zagrebu. Na samom početku prisutne su pozdravili predstavnik Agencije za odgoj i obrazovanje te Marin Mrčela, sudac Vrhovnog suda Republike Hrvatske. Smotra se odvijala u dva kruga, u jednom krugu su učenici tužitelj, a u drugom krugu su tuženik. Našu školu je predstavljalo 8 učenika 3.a razreda : Maja Dražić, Ivana Petrović, Manuela Žugaj, Ema Iharoš, Matea Ivanić, Josip Sremić, Dominik Karaula i Robert Đaković pod mentorstvom profesorice Katarine Dobrenić Bunjan.

Učenici su stekli iskustvo parničenja, ali i direktan uvid u način funkcioniranja sudstva u RH.

Osvrt učenice Maje Dražić, 3.a

Dana 11. ožujka 2017. učenici Srednje škole Glina, 3.a razreda, pod vodstvom mentorice Katarine Dobrenić-Bunjan sudjelovali su na Državnoj Smotri simuliranog suđenja i uskočili u cipele svjedoka i odvjetnika.

Prije odlaska na smotru, učenici su dobili slučaj koji su morali razraditi kao tužbu i kao obranu. Podjelili su međusobno uloge svjedoka i odvjetnika te su ih uvježbali. Na Smotri su sudjelovali u dva kruga. U jednom krugu su se predstavili kao tužitelji, a u drugom kao obrana. Osim odličnih rezultata učenici su stekli uvid u pravosudni sustav Republike Hrvatske, stekli nova znanja i upoznali se sa djelom hrvatskog zakonodavstva. Odlični rezultati nisu bili ono što je najviše obradovalo učenike. To su ipak bile pohvale profesionalnih sudaca koji su pratili parnice i bili oduševljeni entuzijazmom s kojim su učenici prionuli ovako teškom zadatku.

Nakon ove smotre neki od učenika su razmatrali opciju da im nešto s toga područja bude buduće zanimanje.Međutim, do toga imaju još puno vremena, a ovo je još jedna izvrsno iskorištena prilika da se upoznaju s nečim novim i relativno nepoznatim.

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 14. 3. 2017.

« Travanj 2024 »