2018-03-21 12:52:30

21. ožujka – Svjetski dan osoba s Down sindromom

Down Syndrome International (DSI) je službeno odredio 21. ožujka kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD) i obilježava se u cijelom svijetu kako bi se javnost upoznala sa teškoćama ljudi koji su rođeni sa ovim sindromom. Navedeni datum je izabran kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma, drugim riječima to je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška i nastaje u trenutku začeća.

 

Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom. Taj poremećaj sprječava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta i smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja.

Bez obzira koliki je postotak oboljenja ili poremećaja prisutno, ova djeca i mladi trebaju posebnu pažnju, tijekom odrastanja različite medicinske i rehabilitacijske postupke te posebne metode učenja. Njihovo stanje zahtijeva veliku angažiranost cijele obitelji oboljelog djeteta, stoga je važna dobra informiranost o tom poremećaju, poteškoćama koje nosi, izazovima koji obitelj očekuju, kao i podrška šire zajednice kako bismo oboljelima i njihovim obiteljima olakšali živote.

 

Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo. Učenici i nastavnici su i ove godine iskazali svoju podršku.


Srednja škola Glina