PRESTIŽNO PRIZNANJE DOLAZI U GLINU

Profesorica geografije BOSILJKA ŠIMIĆ, prof. savjetnik, dobitnica je "Nagrade Ivan Filipović" za 2019. godinu u području srednjeg školstva, a potvrda o nagradi pristigla je nekoliko dana prije potresa. Ovom nagradom najviše priznanje u odgoju i obrazovanju dolazi u Srednju školu Glina.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja, nakon više mjeseci skupljanja dokumentacije o jednom radnom vijeku, potvrda, priznanja, tijeka rada, životopisa, obrazaca, preporuka te mojeg prijedloga obrazloženja i Odluke o podnošenju prijedloga za dodjelu "Nagrade Ivan Filipović", 25. lipnja predano je potrebno.

A o kakvoj je nagradi riječ?

„Nagrada Ivan Filipović“ za životno djelo i godišnje nagrade za rad i rezultate u predškolskom odgoju, osnovnom, srednjem školstvu, visokom školstvu i znanstvenom i stručnom radu nosi Filipovićevo ime, učitelja koji je rođen 1823. u Velikoj Kopanici, a umro 1895. u Zagrebu.

Filipović je bio školski nadzornik, plodan pisac, urednik časopisa, osnivač Hrvatskoga pedagoško-književnog zbora i Saveza hrvatskih učiteljskih društava. Uz to, zbog svoga istaknutoga učiteljskog rada, zalaganja za učiteljevu samostalnost i slobodu te slobodu narodne škole, njegovi su ga kolege nazvali ocem učitelja.

Njegova misao - Da se deset puta rodim, deset puta bio bih učiteljem - već gotovo jedno stoljeće ulijeva nadu, hrabri i potiče sve one koji su za svoj životni poziv odabrali jedan od najtežih poziva na svijetu, ali mu ostali vjerni unatoč svim teškoćama i izazovima.

„Nagradu Ivan Filipović“ dodjeljuje Republika Hrvatska, odnosno Odbor „Nagrade Ivan Filipović“, a priprema Ministarstvo znanosti i obrazovanja, za značajna ostvarenja u odgojno-obrazovnoj djelatnosti i predstavlja najviše priznanje djelatnicima u odgoju i obrazovanju.

Nagrada se dodjeljuje od 1964. godine, prvo u okrilju Hrvatskoga pedagoško-književnog zbora, a zatim od 1967. postaje nagrada Sabora Republike Hrvatske.

Hrvatsko školstvo i društvo i na taj način pokazuju sustavnu brigu o onima koji su svojom stručnošću, zalaganjem i uzornim radom pridonijeli unapređivanju odgojno-obrazovnog procesa i ugledu učiteljskoga poziva.

Zakonom o „Nagradi Ivan Filipović" propisano je da se svake godine mogu dodijeliti dvije nagrade za životno djelo i do 15 godišnjih nagrada.

U svoje ime, svih učenika i djelatnika škole, svih dragih ljudi koji su profesoricu Bosiljku Šimić preporučili za ovu nagradu, Komisiji te Odboru za dodjelu nagrade koji je prepoznao njezin rad, veliko, veliko, veliko HVALA

Ova prestižna nagrada, priznanje je radu jednoj osobi koja je svoj život posvetila učenicima, kolegama i školi te zajednici u kojoj živi. No, ovo je i zasluga svih vas koji desetljećima suradnjom i inicijativama dajete podršku našim učenicima i nastavnicima, našoj i vašoj Srednjoj školi Glina. Sretni smo i izrazito ponosni što smo burnu i kaotičnu kalendarsku godinu završili ovom prestižnom nagradom, Oskarom kojeg može dobiti jedan odgojno-obrazovni djelatnik za svoj život i rad. Hvala Vam!

Marija Margušić-Novosel, prof.

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 31. 1. 2021.