VOLONTERSTVO JE OTKUCAJ SRCA

NJIH 82 KUCALO JE ZA POTREBITE

Volonteri, hvala! Vi mijenjate svijet nabolje!

Radio Televizija Banovina

ŠKOLSKI PORTAL

HRT

Školski volonterski klub "Manus Aperta" osnovan je 26. siječnja 2018. u sklopu projekta "Školontiranje". Od dana osnivanja pa do danas, učenici su se različitim aktivnostima uključivali u školske i izvanškolske aktivnosti. Uređivali su okoliš škole, sudjelovali u zelenim akcijama na razini grada, uključivanjem roditelja zajedno su pripremali drvnu građu za izgradnju učionice na otvorenom, pekli su kolače i izrađivali rukotvorine za dobrotvorne akcije povodom Dana kruha i Božićnog sajma te dobivenim sredstvima pomagali svojim kolegama u financiranju terenski nastava, izleta i maturalnih zabava, tijekom Božića i Uskrsa posjećivali su obiteljske domove za starije osobe, a petak poslijepodne bio je dan rezerviran za druženje i različite radionice sa korisnicima Doma za starije osobe Glina. Profesorice Jasmina Sukalić, Aleksandra Pereković i Ljerka Iharoš te pedagoginja Josipa Klarić, od početka ih potiču i zajedno s njima sudjeluju u aktivnostima.

Volonterskih je planova bilo mnogo i za ovu školsku godinu, no korona je sve prekinula i odgodila. I dok su mnoga djeca u veselju i miru provodila prve dane zimskih praznika, nas je dodatno u svim našim planovima, snovima i nadama, pogodio razoran potres.

Svatko ga je od 198 njih osjetio na svojoj koži. No, usprkos tome, mnogi među njima, odazvali su se - pozivu srca i, iako sami stradali u potresu, priskočili su u pomoć svojim susjedima, starima i nemoćnima, svojim kolegama iz škole. Dio njih pomagao je privatno, a dio se uključio u aktivnosti GDCK Glina. Volontirali su i u DC Glina, sortirali su humanitarnu pomoć, razvozili i dijelili svojim sugrađanima namirnice... Mnogi su od njih do posljednjeg dana uoči početka drugog polugodišta bili na terenu, na hladnom, po kiši, snijegu i ledu i pomagali. Tom pozivu srca da pomogne bližnjemu ukupno se odazvalo 82 učenika. Koliko su ustrajni u tome, uvjerila sam se u nekoliko navrata u Drvnom centru Glina i šatoru Crvenog križa, susretala sam ih kako pomažu u gradu...

Ravnateljica GDCK Glina Alberta Cestarić i ja, danas smo im u ime škole i Crvenog križa zahvalile za sve što su učinili, a izdavačka kuća Profil Klett osigurala je za sve njih i njihove voditelje poklone.

Hvala HRT-u i Televiziji Banovina što je ova topla priča našla mjesta u njihovom medijskom prostoru.

Draga djeco, hvala vam.

Neka nam je sretan mali, ali zahvalnošću i ponosom ispunjen 3. rođendan školskog volonterskog kluba "Manus Aperta".

Upravo ste vi temelj budućnosti našega ranjenoga grada. Upravo vi mijenjate ovaj svijet nabolje. Hvala vam.

Marija Margušić-Novosel, prof.

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 4. 2. 2021.