5.10. DAN UČITELJA

Jutro je. Još uvijek vlada tišina. Hodnici miruju. Klupe ih očekuju. Njihov hod. I žamor. I smijeh. Svakodnevicu đačkog doba. Biti dio njihova odrastanja! Pred sobom imati čovjeka!

Otkada je školstva, nadamo se da će se položaj učitelja poboljšati. Da ćemo biti cjenjeniji, bolje plaćeni, zadovoljniji. A s druge strane, je li materijalno isključivo mjerilo zadovoljstva?

"Ako niste spremni na žrtvu, ako niste spremni svoj posao nositi kući, ako niste spremni živjeti za tu djecu, ako se diplomom u svojim rukama mislite obogatiti, sada je pravo vrijeme da zauvijek izađete iz ove predavaonice, zalupite vratima i svoj život i svoju sreću tražite i gradite na drugome mjestu", rekao je profesor Stjepan Damjanović u velikoj sedmici Filozofskog fakulteta. Gledali smo ga širom otvorenih očiju. Nikada neću zaboraviti njegove riječi.

I svi smo ostali na svojim mjestima. Svjesno ili ne, odabrali smo nastavnički smjer što je podrazumijevalo da ćemo biti učitelji. Jesmo li tada znali što nas čeka? Naravno da ne. Znamo li danas što nas sutra čeka? Više nego ikada, budućnost je neizvjesna.

No, bez obzira na sve, znam da bi većina, ma i tisuću puta da se rode, ostala na svome mjestu i postala to što jesu. Jer nekako, što si duže među njima, raste ta duša među djecom. Iz godine u godinu, rasteš zajedno s njima.

Biti učitelj. Osjećati. Živjeti poziv. Nikako drugačije.

Danas je Svjetski dan učitelja, ljudi koji su nositelji u obavljanju odgovorne zadaće u odgoju i obrazovanju djeteta. U današnjem vremenu velikih i brzih promjena, u vremenu neizvjesnosti, danas, više nego ikada, rad učitelja i nastavnika mora biti cijenjen jer je iznimno važan za ukupan razvoj društva.

Svim nastavnicima kao i svima koji u školskom sustavu pridonose odgoju i obrazovanju djece i mladih čestitam njihov dan sa željom da svakog novog dana u učionice i na svoja radna mjesta ulaze sa jednakim žarom zbog kojeg su i odabrali biti dio tog dragocjenog sustava odgoja i obrazovanja.

Sve što činite, neka bude u ljubavi i s ljubavlju. I s čovjekom i sa svakim živim bićem. Jer kad se najmanje nadaš, ljubavlju će ti biti uzvraćeno.

Dragi učitelji, nastavnici i svi djelatnici u našim školama, hvala vam za sve što činite za svako dijete i svakog mladog čovjeka koji je pred vama.

Neka nam je sretan Dan učitelja!

ravnateljica Marija Margušić-Novosel

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 5. 10. 2021.