NAŠ NEUGASIVI GLAS ZA MIR

"Hrvatska zna tugu i bol izbjeglica. Ukrajina je Europa. Rat nije rješenje. Krug dobrote nas povezuje. Ljubav nas povezuje. Hrvatska je s vama. Ne ratu! Mir!"

A sve to su naše poruke ispisane rukom i izgovorene srcem. Dajana, Leonarda, Lorena i Tina, bojom i kistom, riječju i otiscima dlanova, načinile su sliku na platnu, a onda su podršku pružili i ostali učenici i djelatnici svojim potpisima dok je Dario na ukrajinskom jeziku napisao emotivno pismo podrške.

Hvatski, ukrajinski, engleski, francuski ... neovisno o jeziku i boji kože, neovisno kutku kugle Zemlje, želja je i poruka jedna jedina i ona gasi - MIR!

Mi jako dobro znamo što znači ostati bez doma i biti u potrebi. Nakon potresa, mnogi dobri ljudi pomogli su nam na različite načine i još uvijek nam pomažu jer bit će potrebno još dugo da započnemo živjeti onim životom kojim smo živjeli prije katastrofe.

Stoga smo na nivou cijele škole odlučili pomoći ukrajinskim obiteljima koje dolaze u našu županiju, točnije u grad Novsku i koje će biti smještene u stanovima osnovne škole.

Osim slike i pisma, putem našeg dugogodišnjeg projekta "Tko štedi, više vrijedi" kojeg provode naši ekonomisti, skupili smo financijska sredstva te prikupili određene životne potrepštine jer za novi je početak jednom riječju potrebno - sve.

A kako se u OŠ Novska održavala županijska smotra Lidrana na kojoj su sudjelovali i naši učenici, donaciju su ravnateljici Antoniji Mirosavljević u ime cijele škole uručile naše učenice, sudionice smotre Dajana Muždeka i Leonarda Pereković.

Na tisuće je obitelji uslijed ratnih razaranja moralo napustiti svoje domove, a započeti život ispočetka u stranoj zemlji nije nimalo lako. Ova naša akcija nedovoljna je za sve njihove potrebe, ali je učinjena sa suosjećanjem za obitelj, njihove vršnjake i svako dijete u potrebi.

Danas u Novskoj nije mogla biti cijela naša škola, no svi mi u mislima smo s njima. To je naša skromna pomoć, ali i podrška svim izbjeglicama koje su od početka ruske agresije na Ukrajinu stigle i još uvijek pristižu u našu zemlju. To je naš skromni prinos i stalni i neugasivi glas za MIR.

Iznimno sam ponosna na našu djecu i sve koji su se odazvali ovoj humanoj akciji. Hvala vam.

Ravnateljica Marija Margušić-Novosel

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 18. 3. 2022.