Dragi roditelji, dobro nam došli!

Prvi roditeljski sastanak za učenike prvih razreda

Prošlog je ponedjeljka školski zbor u Pjesmi dobrodošlice riječima: "Dragi učenici, dobro nam došli", zaželio dobrodošlicu vašoj djeci u Srednju školu Glina. Danas vam od srca to isto želim i ja kao i ovogodišnji razrednici prvih razreda: Željko Jambrešić, Danka Božić i Maja Stanojević.

"Dragi roditelji, dobro nam došli!"

Svih ovih godina ponavljam poznatu izreku koja glasi: Škola i roditelji zajedno u formiranju učenika koji ne mora biti odličan đak, ali može postati odličan čovjek. I to naša djeca jesu. Ako to žele, njihovi nastavnici pomoći će im da budu odlični učenici. Neka se ne boje tražiti, pitati, istraživati, postavljati ciljeve...

No, osim obrazovanja, i vama i nama cilj je da postanu i odlični ljudi. Ljudi koji će biti samostalni. Ljudi koji će za tri, odnosno četiri godine zarađivati za svoj kruh. Mladi ljudi koji će biti spremni samostalno živjeti, nastaviti obrazovanje i stupiti u svijet odraslih.

Škola nije bez razloga i odgojna i obrazovna ustanova. Jedno bez drugog ne može i ne smije ići. A upravo ste vi prvi odgojitelji i učitelji svoje djece. I zato vas pozivam da jedni drugima budemo podrška i poticaj. Da jedni druge slušamo i čujemo, hrabrimo i jačamo, osnažujemo i poštujemo.

U običaju je naše škole zajednička fotografija kako učenika prvoga dana njihovog obrazovanja, tako i roditelja. A ove godine neizmjerno sam sretna što nam je - pomalo tijesno -  jer samo nekoliko metara izvan ove sigurnosne ograde u tijeku je obnova naše škole. A gužva nam je jer vas je petnaestero više nego prošle školske godine. Za neke velike škole to je možda neznatan broj, no za našu malu školu za svako se, ali za sve i jedno dijete vrijedno boriti. I to i činimo.

I hvala vam. Možda bi negdje, u nekom većem gradu bilo jednostavnije. Možda bi imali veće mogućnosti. No, možda bi izgubili ono nešto što naša djeca imaju i po čemu smo prepoznatljivi, a to je da smo baš za dišpet svemu uspješni, sretni i nasmijani. Da imamo ono nešto mnogima nerazumljivo: svijest i nepokolebljivu volju da damo sve od sebe upravo kad nam je najteže.

Hvala vam. I vama  i vašoj djeci na tome što niste odustali od našega grada, što niste izabrali možda jednostavniji, ali manje ispunjeniji i  sretniji put.

Jer... tko će ostati ako se svi odreknemo sebe? Kome će ostati grad.... ako ne mladosti... poznate su riječi jedne poznate osobe.

Dragi roditelji, hvala vam što ste nam povjerili svoje najveće dragocijenosti. Želim nam svima strpljenja, jakosti i snage u školskoj godini koja je pred nama te da iduće jeseni zajedno otvorimo vrata naše obnovljene škole.

Ravnateljica Marija Margušić-Novosel

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 16. 9. 2022.