Likovni susreti „Lukine crte“

Kao što je u zajedništvu radost veća, tako je u zajedništvu i tuga blaža.

U lipnju 2022., na samom kraju nastavne godine, tijekom školskog izleta, iznenada je preminuo Luka Norković, učenik prvoga razreda opće gimnazije. I dok su se u drugim školama veselili posljednjem danu nastave, mi smo se zauvijek opraštali od Luke, dragog, nasmijanog mladića koji nije puno govorio, ali je zato sjajno crtao, a njegovi radovi i danas govore za tisuću riječi.

Fotografije pogledajte u foto-galeriji

Povratkom u školu nakon ljetnih praznika, rodila se ideja za obilježavanjem dana sjećanja na Luku, a kako je Ministarstvo znanosti i obrazovanja raspisalo natječaj za financiranje izvannastavnih aktivnosti i preventivnih programa, naše smo zamisli pretočili u višemjesečne likovne aktivnosti koje smo prijavili na natječaj za što su nam odobrena financijska sredstva.

U same aktivnosti u školi, najvećim su dijelom bili uključeni Lukini razredni prijatelji te učenici školskog volonterskog kluba, ali i svi ostali učenici koji su osjećali potrebu i želju doći na određene radionice, a uz djecu je sudjelovalo i nekoliko nastavnika, članova projektnog tima. Svi oni, tijekom nekoliko subota, odvojili su svoje vrijeme za Luku.

Partneri na našem projektu su Škola primijenjene umjetnosti i dizajna iz Zagreba, ispred koje je radionicu izrade plakata i radionicu izrade i grafičke obrade vizuala provela akademska slikarica Vinka Montigjija Anušić, Forum za slobodu odgoja, likovna umjetnica Janica Šterc - članica Hrvatskog društva likovnih umjetnika pod čijim su stručnim vodstvom nastali likovni radovi na platnu, akademaka slikarica i grafičarka Vanja Jović koja je s učenicima provela izradu matrica u linorezu za oslikavanje na platnu te udruga Green Hill Sisak zadužena za crtanje grafita.

Na naš poziv velikodušno su se odazvali MAJICA I ŠALICA - obrt za tiskanje i graviranje te Dani Tex - opremanje interijera tekstilom, koji su nam donirali majice i torbe za oslikavanje te Pekarna Martinaj i Gradsko društvo Crvenog križa Glina koji su osigurali pekarske proizvode i čaj na sam dan likovnih susreta.

Pokrovitelj susreta je Grad Glina, medijski pokrovitelji Radio Televizija Banovine, a podršku nam je svojim sudjelovanjem pružila i Sveta Agata Glina – udruga za pomoć ženama oboljelim od raka dojke s kojom škola surađuje na preventivnim programima te Knjižnica i čitaonica Glina koja nam je u mnogim našim projektima i obilježavanjima vjerni suradnik.

Likovne susrete odlučili smo održati 15. travnja 2023. na Svjetski dan umjetnosti, samo dan nakon rođendana našega Luke, a sjećanje na njega s nama su svojim prisutstvom podijelili i članovi Lukine obitelji što nam međusobno puno znači, što nas međusobno hrabri i jača jer kao što je u zajedništvu radost veća, tako je u zajedništvu i tuga blaža. Stoga im hvala što su sudjelovali i na radionicama kao i na današnjem danu.

Iako je inicijalni poticaj ovih susreta memorijalne naravi, putem njih smo željeli ostvariti edukativne, kreativne i društveno korisne aktivnosti, a popularizacijom umjetničkog stvaralaštva ukazati na različite potencijale i važnost umjetničkog djelovanja u razvoju pojedinca, druženje sudionika, neposredno likovno stvaralaštvo te nužnu međusobnu podršku i zajedništvo.

Osim toga, „plodovi rada“ naših susreta, odnosno sredstva od prikupljenih donacija, bit će namijenjena djeci i osobama s invaliditetom Inkluzivne farme u Hrastovici te potrebite učenike naše škole. Djeca djeci, mogli bismo reći.

Luka je bio naš samozatajni umjetnik. Dječak krupnih očiju i široka osmijeha, dječak koji je svoja razmišljanja, ideje i dječje snove, crtama, kistovima i bojama prenosio na papir i slikarsko platno.

U dogovoru s Lukinom obitelji, dio likovnih susreta i njegovi su izloženi radovi, a ti radovi govore mnogo, i ti radovi puno poručuju svakome od nas. Iako Luke više nema među nama, upravo putem njih i putem likovnih susreta koje ćemo nastojati održati svake godine, Luka jest i zauvijek će biti i ostati dio nas.

Likovnim susretima kao zajednica pružamo podršku Lukinoj obitelji te zahvaljujemo svima koji su na bilo koji način omogućili i podržali Likovne susrete „Lukine crte“.

Hvala vam.

Srednja škola Glina

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 17. 4. 2023.