"Tisuću i jedna noć" - Tjedan glazbe za djecu i mlade

Tjedan glazbe za djecu i mlade je projekt Hrvatske glazbene mladeži, Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog i Zagrebačke filharmonije koji se organizira svakog proljeća od 2005. godine s ciljem dovođenja umjetničke glazbe na listu prioriteta djece i mladih.

Naša škola aktivno sudjeluje u natječajima od 2015. godine, s više ili manje uspjeha, no naši se učenici rado odazovu višestrukom umjetničkom izazovu.

Ovogodišnja tema "Tisuću i jedna noć" bila je osobito poticajna o čemu svjedoče i riječi skladatelja Nikolaja Rimskog-Korsakova: “Program kojim sam se vodio pri sastavljanju Šeherezade sastojao se od zasebnih, nepovezanih epizoda i slika iz Arapskih noći, raštrkanih kroz sva četiri stavka moje suite: More i Sinbadov brod, fantastična Pripovijest o princu Kalandaru, Princ i Princeza, Bagdadski festival i brod koji juri o stijenu s brončanim jahačem na njemu...

Svojim glazbenim impulsima zamislio sam razigrati maštu slušatelja... Sve što sam želio jest da slušatelj, ako mu se sviđa moje djelo kao simfonijska glazba, ponese dojam da je to nedvojbeno orijentalna pripovijest o brojnim i raznolikim bajkovitim čudima, a ne samo četiri stavka koja se nižu jedan za drugim…”

Ove godine je rad Lorene Balder dobio je posebnu nagradu žirija, a radovi Petre Marenković i Iris Bobete su izloženi na izložbi u Koncertnoj dvorani V. Lisinski u Zagrebu.

Pregled nagrađenih radova i obrazloženja možete pogledati u poveznici https://youtu.be/d75AhxUitJA

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 4. 5. 2023.